پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین

آموزش روش پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

در جامعه کنونی ما که مصرف انواع دیگری از گوشت به غیر از گوشت گوسفند ، گاو ، مرغ و ماهی رواج پیدا کرده بازار مناسبی جهت پرورش گونه هایی پیدا شده که پیش از این بیشتر به عنوان گوشت شکار از آنها یاد میشد بلدرچین یکی از این نمونه هاست.

در قرآن مجید (سوره بقره/۵۷)و (اعراف/۱۶۰) و(سوره طه ۸۰-۸۱)از بلدرچین به عنوان غذایی نیک یاد شده است. به روایتِ عهد عتیق در روزگار سرگردانی بنی اسرائیل در بیابان پس از خروج از مصر، یَهْوَه برای خوراک قوم گرسنگی کشیده ، مائده هایی آسمانی ، یکی مَنّ (تَرانگبین ) و دیگری سَلوی ‘ (بلدرچین )، فروفرستاد. در ادب فارسی ، اشاراتی به منّ و سلوای بنی اسرائیل به عنوان نعمتهای نامنتظَر(آسمانی)یافت می شو د

ویژگیهای عمومی بلدرچین :

ویژگی های بلدرچین:

بلدرچینها دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند که آنها را از سایر طیور متمایز کرده و صنعت پرورش بلدرچین را یه یکی از سود آورترین صنایع بدل کرده است، در ذیل به برخی از این ویژگیها اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

۱-سرعت بالای رشد در این پرنده بسیار قابل توجه و در حدود۲٫۵ تا ۳٫۵ برابر سایر طیور است. بلدرچینها عموما در ۳۵تا۴۵ روزگی به وزن ۱۸۰تا ۲۶۰گرم رسیده و آماده کشتار می شوند ضمن اینکه سن بلوغ نیز در حدود۷ هفتگی است.

۲-سن پائین بلوغ جنسی: این پرندگان در ۶-۵ هفتگی قادر به تخمگذاری شده و در ۸-۷ هفتگی به بلوغ کامل جنسی رسیده و آمادگی تولید مثل پیدا می کنند.

۳-فاصله نسلی کوتاه، که اعمال برنامه های اصلاح نژادی را در آنها به خوبی امکان پذیر می سازد.

 ۴-میزان تخمگذری بالا: بلدرچینها به طور وحشی سالانه۴۰ تا ۸۰ تخم می گذارند اما در اسارت و با اعمال برنامه های مدیریتی قوی توسط کارشناسان در زمینه تغذیه و نوردهی مصنوعی می توانیم این رقم را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داده و به ۴ تا ۵عدد تخم در هفته دست پیدا کنیم.

۵-کوتاه  بودن فاصله میان نسل ها : توان بلدرچین در تولید ۴ – ۳ نسل در سال اول تولید این امکان را برای محققین فراهم آورده است تا از آن به عنوان پرنده ای آزمایشگاهی استفاده نمایند

۶-دوره انکوباسیون کوتاه : جوجه کشی تخم این پرنده ۱۸ – ۱۷ روز طول می کشد.

 ۷-تراکم بالای پرورش : با توجه به اینکه جثه این پرنده کوچک و نیز به سطح آبخوری و دانخوری کمتری احتیاج دارد در مقایسه با دیگر پرندگان تعداد پرنده بیشتری در واحد سطح میتوان پرورش داد.

۸-واکسیناسیون کمتر : با توجه به اینکه گونه های بلدرچین در برابر برخی از بیماری های رایج طیور حساسیت کمتری دارند در نتیجه به واکسیناسیون کمتری احتیاج دارند

 ۹-برگشت سریع سرمایه : با توجه به اینکه سن بلوغ بلدرچین ۳۵-۴۵ روزگی می باشد در نتیجه می توان گوشت و تخم این پرنده را سریع به بازار عرضه نمود.

 پرندگانی پرطاقت، نیرومند و مقاوم می باشند و می توانند در گستره وسیعی از مناطق با آب و هواهای گوناگون رشد و تولید مثل نمایند که این توانائی ناشی از قدرت سازگاری بالای آنها با شرایط گوناگون محیطی می باشد.

 به طور کلی بلدرچینها پرندگانی پرطاقت، نیرومند و مقاوم می باشند و می توانند در گستره وسیعی از مناطق با آب و هواهای گوناگون رشد و تولید مثل نمایند که این توانائی ناشی از قدرت سازگاری بالای آنها با شرایط گوناگون محیطی می باشد. بلدرچین دارای مقاومت خوبی نسبت به شرایط نامساعد محیطی بوده و در محیطهای مختلف به راحتی سازگار می گردند. این پرندگان سریعاٌ رشد می کنند بطوریکه سن بلوغ در این پرندگان پائین بوده و در سن ۳۵ تا ۴۵ روز به بلوغ جنسی می رسند که در این هنگام وزن پرنده نر به ۱۴۰ -۱۲۰ گرم و ماده ها به ۱۶۰ – ۱۴۰ گرم می رسد. ( وزن پرنده بسته به نوع، نژاد و نوع سیستم پرورش می تواند متفاوت از اعداد ارائه شده باشد.)

این پرنده پس از رسیدن به سن بلوغ به مدت حدود ۸ تا ۱۲ماه تخمگذاری خواهد کرد که بستگی به نحوه رسیدگی به پرنده را دارد. متوسط تخمگذاری در این مدت حدود ۲۶۰ عدد تخم خواهد بود که از این تعداد حدود ۷۵- ۷۰ درصد به جوجه تبدیل خواهند شد. (این درحالی است که هر کبک در طول سال حدود ۵۵ تخم میگذارد)

خواص تخم بلدرچین:

تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذاییبالاتری دارد.یک تخم بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، ولی نسبت به آن دارای ۵ برابر فسفر، ۵/۷ برابر آهن، ۶ برابر ویتامین B12و  وتیامین B1 و ۱۵ برابر ویتامین B2 ریبوفلاوین می باشداز این رو آن را بمب ویتامین می نامندتخم بلدرچین به علت نداشتن کلسترول ، قابل مصرف برای تمام افرادی است که مصرف تخم مرغ برایشان منع شده است. تخم بلدرچین به دلیل غنای بالای امگا۳ و فسفر در کشور ژاپن به عنوان بخشی از صبحانه دانش آموزان و کودکان محسوب می شود.

نکات مهم :

 * در یک اتاق ۱۲ مترمربعی تعداد ۱۰۰۰ پرنده در قفسهایی به ابعاد ۶۰*۱۰۰ سانتی متری (هر قفس ۴۰ پرنده) می توان پرورش داد.

* قفسها باید به گونه ای طراحی شوند که دانخوری ها بیرون  قفس تعبیه شده باشد. همچنین سیستم آبخوری قفسها باید مجهز به نیپل فنجان دار باشد که به طور اتوماتیک پر از آب شود. در این سیستم  نهایت بهداشت رعایت شده است . و از شیوع بیماری جلوگیری می کند. شما با این سیستم آبخوری پیشرفته جلوی ۵۰ % از بیماری هایی که از طریقظرف آب کثیف و مانده منتقل می شود را می گیرید. از مزایای دیگر این سیستم آبخوری این است که هیچگاه زمانی صرف آب دادن به بلدرچینها نمی کنیدبه طور اتوماتیک با مصرف هر قطره آب دوباره فنجان پر میشود.

* در طراحی این قفسها باید شیبی لحاظ شود که به محض اینکه بلدرچین تخم می گذارد تخمها به داخل جا تخمی مخصوص منتقل شود و مجبور نباشید در قفس را باز کرده و تخمها را از درون قفس جمع کنید.

* نکته مهم در طراحی این قفسها این نکته باید مدنظر باشد که فضولات پرندگان به راحتی به بیرون از قفس منتقل شده و جمع آوری راحتی داشته باشد. این فضولات کود مناسبی برای کشاورزی می باشند.

* باتوجه به دمای بالای بدن بلدرچین( ۳/۴۲ درجه سانتی گراد) محل پرورش در هیچ یک از فصول نیازی به تجهیزات گرمایشی ندارد، اما نکته ای که باید مدنظر قرارگیرد این است که محل پرورش حتما” باید مجهز به تهویه مناسب باشد.

* روزانه هر بلدرچین ۳۰ گرم دان باید مصرف کند(۳مرتبه در روز)

*  تاریخ نگهداری تخم بلدرچین بسته به شرایط نگهداری تا یکماه می باشد.

* محل نگهداری بلدرچین ها هر ۱۰ روز یکبار باید نظافت شود.

* قیمت هر بلدرچین آماده تخم گذاری ۳۰۰۰ تومان می باشد.

 * قیمت هر بسته ۱۲ تایی تخم بلدرچین مبلغ ۱۳۰۰ تومان به فروش می رسد.

* چون پرورش بلدرچین جزء مشاغل خانگی محسوب می شود، در منزل مسکونی نیز امکان پرورش وجوددارد.

* با رعایت نکات بهداشتی ۹۰ درصد بلدرچین ها هر روز تخم خواهند گذاشت.

* وزن بلدرچین بالغ نر بین ۲۳۰ تا ۲۶۰ گرم و بلدرچین بالغ ماده ۲۴۰ تا ۲۸۰ گرم بوده و در انتهای تخمگذاری که می توان از گوشت آن استفاده کرد وزن آنها به ۳۸۰ گرم و قیمت زنده آنها به ۵۲۰۰ تومان میرسد.

* محل پرورش بلدرچین در شب باید تاریک و بدون هیچگونه روشنایی باشد.

* قیمت هرکیلو دان بلدرچین ۸۰۰ تومان می باشد.

* با ۵ میلیون تومان می توان ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین به همراه قفس و سرمایه در گردش(هزینه خوراک) از محل پرورش بلدرچین واقع در دشت بجد خریداری و ماهیانه حداقل ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشت. (با این شرایط هردانه تخم بلدرچین ۵۰ تومان خریداری می شود)

یک پیشنهاد برای شما:

یک دیدگاه

 • سلام ممنون میشم راهنمایی کنید که هر قفس ۱۰۰ عدد بلدرچین چند سانت در چند و ارتفاع چقدر باشد و نهایتن قفس از کجا بگیرم

  پاسخ
  • نویسنده

   سلام
   به فروشگاه های لوازم مرغداری شهرتون مراجعه کنید اطلاعات کاملی در مورد محصولات مختلف در اختیارتون قرار میدن.

   پاسخ
 • سلام .درچه استانهای میتوان به صورت انبوه مرغ بلدرچین برای پرورش خریداری کردو قفس ها در چه ابعادی باشند. ممنون از سایته خوبتون .منتظر جوابم

  پاسخ
  • سلام بیشتر تهران و اصفهان کار میشه. و ابعاد قفس ها را هم می توان از شرکت های تولید کننده تجهیزات سوال کردو براتون شماره های فروش را ارسال خواهم کرد.

   پاسخ
 • باسلام در مناطق ساحلی شمال وانبار ۸۰متری چه نوع فعالیتی در خصوص بلدرچین یا کبک می توان انجام داد برای شروع کار از کجا باید شروع کرد چقدر سرمایه نیاز دارد بازار فروش درشمال وشهرهای اطراف چگونه است باتشکر

  پاسخ
  • بادرود
   آیا بنده میتونم تو یکی از روستاهای چمستان نور که مکان پرورش بلدرچین راهم دارم. بلدرچین پرورش دهم؟ با سرمایه ۱۰ میلیون چند عدد بلدرچین نرو ماده باید داشته باشم. و چند قفس مجهز به سیستم آبیاری خودکارو چه فضائی نیاز دارم. آیا شما میتوانید دراین کاربا بنده شریک شوید؟ چون کارگر نیز نیازدارد. با تشکر…

   پاسخ
 • با سلام
  با توجه به اینکه تخم های بلدرچین رو نمیتوان بدون بسته بندی در بازار عرضه کرد
  برای فروش آن چه باید کرد ؟
  با تشکر

  پاسخ
 • عزیزانی که تمایل دارند در زمینه ی پرورش بلدر چین فعالیت نمایند : ضرورت یک بررسی همه جانبه از محل پرورش – تهیه ی جوجه بلدرچین – تهیه ی خوراک – و در نهایت ( که از همه مهمتر است ) بازار فروش ( بویژه فروش تخم در تابستان را به عمل آورند و ترجیحا با افرادی که سابقه ی عملی و تجربی دارند مشورت نماین .

  پاسخ
  • سلام علی اکبر خوبید لطف می کنید با من تماس بگیرید هم از تجربیاتتون استفاده کنم هم قسمت شد شراکتی کار کنیم ، شرایط و محل زندگی من بسیار بصرفه است برای این کار

   پاسخ
 • مجددا عرض می نمایم که در خصوص پاره ای از موارد پرورش بلدر چین آمادگی دارم که به عزیزان مشاوره بدهم . و در صورت تمایل به صورت شراکتی کار کنم .

  پاسخ
  • سلام دوستان کرمانشاه هستم اگر بخام برای زیر زمین دکانم که ابعادش هشت در هشت است قفس بلدرچین بگیرم چه تعداد نیاز دارم وحدود چقدر باید هزینه کنم .

   پاسخ
 • سل
  من ساکن تهران هستم و دنبال یک شریک کاری مطلع می گردم . اگر کسی شرایط رو داره با من تماس بگیره .

  پاسخ
  • سلام من ساکن تهران هستم
   ضمنا تو اراک هم ی سالن ۱۰۰ متری و ۵۰ متر انبار با ی خونه ۵۰ متری ساختم آماده مشارکت هستم

   پاسخ
  • سلام . ابیانه هستم از تهران . مس خواستم در مورد شراکت با شما همکاری کنم . منتظر جواب شما هستم

   پاسخ
 • سلام شرایط پرورش کبک و بلدرچین را در استان کردستان شهرستان سقز ارسال فرمایید زمین یا سالن موردنظر ۱۵۰۰ متر مربع و با استانداردهای نظام مهندسی میباشد با تشکر اروجی

  پاسخ
 • سلام من در تهران شرایط نگهداری وسرمایه گذاری بر روی بلدرچین را دارم لطفا تماس بگیرید ممنون

  پاسخ
 • سلام به دوستان من در مورد پرورش بلدرچین و کبک یکم اطلاعات دارم اگه خواستین میتونم در اختیارتون بذارم چون خودم الان سالن پرورش دارم رشته تخصصیم هم اینه

  پاسخ
 • سلام از پولسازمتشکرکه این امکان مفیدرا فراهم میکنداگه بشه توضیحاتش باآدرس منظورشرح کامل شروع کارباکمترین سرمایه به همراه مشخصات فنی کامل آن قابل بهره برداری خواهد شد
  درود برشما

  پاسخ
 • سلام لطفا یه مکان فروش در رفسنجان معرفی کنید
  و اینکه ایا امکان اینو داره خودم قفسه رو بسازم؟
  باتشکر

  پاسخ
 • سلام
  میخواستم ببینم با سرمایه ۱۰ میلیون در اصفهان میشه شروع به کار کرد؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 • با سلام برای پرورش بلدرچین باید قفس باشد در یک اتاق دوازده متری و تهویه مناسب امکان پذیر نیست ممنون

  پاسخ
 • با سلام. ما ىک اتاق براى پرورش بلدرچىن در روستا اماده کرده ولى نىاز به مشاوره و راهنماىى جهت اماده سازى هستىم

  پاسخ
 • سلام
  ما تو روستا زندگی میکنیم و مادر من مرغ و بوقلمون نگه میداره، میخواستم ببینم آیا بلدرچین پرنده حساسیه؟ میشه در کنار این پرنده ها زندگی کنه؟ البته یه اتاق مجزا براشون در نظر می گیرم با تعداد کمتر

  پاسخ
  • سلام من درمورد بلدرچین زیاد مطالعه کردم و میدونم که بلدرچین پرنده ی حساسی نیست و در کنار مرغ و اینجور جانورا نمیتونه مشکل ساز باشه ولی رو حساب تجربه ای ک خودم تو این کار دارم میدونم ک مرغ بلدرچین رو اذیت میکنه وهمچنین بلدرچین هم سربه سر مرغ میذاره.کنار هم نباشند بهتره و در نظر داشته باش که بلدرچین در ارتفاع ۳ متری پرواز میکنه و بلدرچینت فرار نکنه.

   پاسخ
 • سلام من اتاق۱۲متری دارم لطفا محل خریدوراهنمای پرورش بلدرچین رومعرفی کنید.باتشکرتهران

  پاسخ
 • سلام با تشکر از راهنمایی هایتان من میخواههم پرورش بلدرچین گوشتی رابعنوان یک شغل درحال حاضر که بازنشسته شده ام بصورت انفرادی وبا حجم کم شروع کنم ایا ازنظر اب وهوا که در شیراز هستم مشکلی ندارم واگر کسی را دراین شهرمیشناسید که تجربه این کاررادارد ممنون میشوم که بمن معرفی فرمایید

  پاسخ
 • سلام
  من امکانات خوبی نزدیک تهران دارم ۶ سالن پرورش جمعا به متراز حدودی ۵۰۰۰ متر و نزدیک به ۶۵۰ متر انبار
  اگه این کار در ابعاد بزرگ صنعتی بازار مصرف و توجیه اقتصادی خوبی داشته باشه بنده حاضر به مشارکت هستم
  ممنون میشم هر کس اطلاعات کامل در این زمینه داره به من پیام بده

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من میخاستم شروع به این کاربکنم امامیخام بدونم نحوه ی بازاریابی وفروشش چطورهست؟
  ممنون میشم اطلاعاتی دراین موردبدین

  پاسخ
 • به نظر من کار بسیار عالی و جدیدی است که چند سالی در کشور ما رواج دارد به خصوص که گوشت این پرنده نسبت به دیگر گوشتهای سفید نمونه خود بهداشتی تر است.

  پاسخ
 • من هم جاشو دارم هم قفسشو ب نظرتون اگ الان شروع بکنم همون سود دهی رو داره ب خاطر نزدیکی ب پاییز و سردی هوا میگم

  پاسخ
 • سلام ممنون ااز سایت خوبیتون
  ایا همه کشتارگاها تو کشور اماده خریداری بلدرچین بالغ هستن یا اینکه تعداد محدودی تو کشور خریدارن؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • من ۳ میلیون دارم و میخواهم بدانم چند عدد با قفس و غذا و کلا همه چی میتوانم بخرم و چقدر سود میکنم

  پاسخ
 • سلام توروخدا هرکی پیام منو خوتد جواب بده
  من یه ساختمان نیمه کاره دارم و قراره با دوستم داخل بلدرچین پرورش بدیم

  فقط میخوام بدونم پرورش بلدرچین حتما باید داخل قفس باشه یا رو سطح زمینم میشه؟

  جواب لطفا؟

  پاسخ
 • سلام ممنون از مشاوره و راهنمایی شما ببخشید به نظر شما برای پرورش تعداد کم پرنده داخل حیاط خانه و باغچه کوچک ۴-۵ متری برای مصرف روزانه تخم مرغ خودمان بهتر است بلدرچین پرورش دهیم یا مرغ؟ اگر ممکن راهنمایی کنید چگونه داخل حیاط و باغچه بلدرچین پرورش دهیم؟با تشکر

  پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

تشخیص ربات از کاربر *