هوش مالی

هوش مالی

هوش مالی
هوش مالی

یکی از موفق ترین سرمایه گذاران دنیا میگوید: همه افراد در زمینه مالی مشکلاتی دارند. غیر ممکن است فردی در زمینه مسایل مالی مشکلی نداشته باشد. اما نوع مشکل متفاوت است. مثلا مشکل افراد فقیر بیشتر بودن خرج آنها از درآمدشان است و مشکل افراد ثروتمند حفظ سرمایه های خود است. برنامه ریزی و مدیریت برای حفظ سرمایه های خود و افزایش آن.
شما در زمینه مسائل مالی چه دغدغه ای دارید؟
با توجه به صحبت های ذکر شده همه افراد دارای مسائل خود هستند که باید آنرا حل کنند. چیزی که ما را در حل کردن آن یاری می دهد هوش مالی ماست. که در واقع قسمتی از هوش کلی ماست که مسائل مالی ما را حل می کند. اگر دقت کنید می بینید درآمد یک فرد به مراتب بیشتر از افراد دیگر است یا درآمد دو نفر در طول یک سال برابر است ولی بعد از مدتی درآمد یک نفر از دیگری بیشتر می شود این به دلیل هوش مالی اوست.
چند عامل در مقایسه هوش مالی افراد موثر است که در اینجا به بررسی دوعامل می پردازیم.
عامل اول : کسب درآمد بیشتر
اولین عامل مقایسه هوش مالی افراد میزان کسب درآمد آنهاست. قطعا کسی که درآمد ماهیانه ۵ میلیون تومان دارد از کسی که درآمد ماهیانه ۳ میلیون تومان دارد از هوش مالی بیشتری برخوردار است. از اینجا مشخص می شود که هوش مالی با هوش ذهن افراد متفاوت است چرا که ممکن است فردی با معدل بسیار بالا و رتبه ممتاز در دانشگاه درآمد به مراتب پایین تری از یک فرد بی سواد یا کم سواد داشته باشد. اما روش افزایش این فاکتور مقایسه هوش مالی چیست؟ به عبارت دیگر روش کسب درآمد بیشتر چیست؟ افراد استعدادها و توانایی های متفاوتی با یکدیگر دارند. هر فرد باید متناسب با توانایی و استعداد خود به بهترین روش برای افزایش این عامل یعنی افزایش درآمد خود برسد. در واقع همه ما هدف و آرزوی ثروتمند شدن را داریم ولی زمان و انرژی کافی برای رسیدن به روش رسیدن به این هدفمان نمی گذاریم. درحالی که همیشه روش رسیدن به هدف از خود هدف مهم است.
عامل دوم : محافظت از ثروت و حفظ آن
هوش مالی کدامیک از این افراد بالاتر است ؟
۱٫ فردی با درآمد سالانه ۱۰۰ میلیون تومان و مالیات پرداختی ۲۵ میلیون تومان
۲٫ فردی با درآمد سالیانه ۵۰ میلیون تومان و مالیات پرداختی ۱۰ میلیون تومان
با کمی دقت می بینید فرد اول ۲۵ درصد از درآمد سالیانه خود را به دولت به عنوان مالیات پرداخت می کند در حالی که فرد اول ۵ درصد کمتر یعنی ۲۰ درصد از درآمد سالیانه خود را به دولت می پردازد. عامل دوم هوش مالی حفاظت از ثروت است. درآمد ما بالاخره در یک راهی باید خرج شود ولی اینکه در کجا و چگونه خود مسئله بسیار مهمی است. این عامل میزان درصد درآمد افراد را که از غارتگران مالی حفاظت می کند میسنجد. در دو فرد بالا دیدیم که نفر اول ۷۵ درصد از درآمد خود را محافظت می کند در حالی که فرد دوم ۸۰ درصد از درآمد خود را حفاظت میکند در نتیجه فرد دوم در مورد این عامل از هوش مالی بالاتری برخوردار است.

یک پیشنهاد برای شما:

یک دیدگاه

  • با سلام. من ۳۴ سالمه. لیسانس متالوژی دارم. تو یه کارخونه کار مبکنم. اینجا همه کارم.اما حقوق خوب بهم نمیدن. حدود ۱٫۵٫ حدود ۲ساله متعهلم. و این پول کفاف خرجمو نمیده. صاب کارمم خیلی بداخلاقه.رو اعصابه. خسم کرده از فشارای عصبی. میخام شغلمو عوض کنم اما میترسم. از اجاره خونه و خرجای دورو برم. هیچ پس اندازی هم ندارم.
    موندم بین ۲راهی که چیکار کنم. برم یا بمونم!!!؟؟
    لطفا راهنماییم کنید خاهشآ

    پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

تشخیص ربات از کاربر *