خانه / کسب در آمد / پرورش بلدرچين

پرورش بلدرچين

آموزش روش پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین

در جامعه کنونی ما که مصرف انواع دیگری از گوشت به غیر از گوشت گوسفند ، گاو ، مرغ و ماهی رواج پیدا کرده بازار مناسبی جهت پرورش گونه هایی پیدا شده که پیش از این بیشتر به عنوان گوشت شکار از آنها یاد میشد بلدرچین یکی از این نمونه هاست.

در قرآن مجید (سوره بقره/57)و (اعراف/160) و(سوره طه 80-81)از بلدرچین به عنوان غذایی نیک یاد شده است. به روایتِ عهد عتیق در روزگار سرگردانی بنی اسرائیل در بیابان پس از خروج از مصر، یَهْوَه برای خوراک قوم گرسنگی کشیده ، مائده هایی آسمانی ، یکی مَنّ (تَرانگبین ) و دیگری سَلوی ‘ (بلدرچین )، فروفرستاد. در ادب فارسی ، اشاراتی به منّ و سلوای بنی اسرائیل به عنوان نعمتهای نامنتظَر(آسمانی)یافت می شو د

ويژگيهاي عمومي بلدرچين :

ویژگی های بلدرچین:

بلدرچینها دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند که آنها را از سایر طیور متمایز کرده و صنعت پرورش بلدرچین را یه یکی از سود آورترین صنایع بدل کرده است، در ذیل به برخی از این ویژگیها اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

1-سرعت بالای رشد در این پرنده بسیار قابل توجه و در حدود2.5 تا 3.5 برابر سایر طیور است. بلدرچینها عموما در 35تا45 روزگی به وزن 180تا 260گرم رسیده و آماده کشتار می شوند ضمن اینکه سن بلوغ نیز در حدود7 هفتگی است.

2-سن پائین بلوغ جنسی: این پرندگان در 6-5 هفتگی قادر به تخمگذاری شده و در 8-7 هفتگی به بلوغ کامل جنسی رسیده و آمادگی تولید مثل پیدا می کنند.

3-فاصله نسلی کوتاه، که اعمال برنامه های اصلاح نژادی را در آنها به خوبی امکان پذیر می سازد.

 4-میزان تخمگذری بالا: بلدرچینها به طور وحشی سالانه40 تا 80 تخم می گذارند اما در اسارت و با اعمال برنامه های مدیریتی قوی توسط کارشناسان در زمینه تغذیه و نوردهی مصنوعی می توانیم این رقم را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داده و به 4 تا 5عدد تخم در هفته دست پیدا کنیم.

5-کوتاه  بودن فاصله میان نسل ها : توان بلدرچین در تولید ۴ – ۳ نسل در سال اول تولید این امکان را برای محققین فراهم آورده است تا از آن به عنوان پرنده ای آزمایشگاهی استفاده نمایند

6-دوره انکوباسیون کوتاه : جوجه کشی تخم این پرنده ۱۸ – ۱۷ روز طول می کشد.

 7-تراکم بالای پرورش : با توجه به اینکه جثه این پرنده کوچک و نیز به سطح آبخوری و دانخوری کمتری احتیاج دارد در مقایسه با دیگر پرندگان تعداد پرنده بیشتری در واحد سطح میتوان پرورش داد.

8-واکسیناسیون کمتر : با توجه به اینکه گونه های بلدرچین در برابر برخی از بیماری های رایج طیور حساسیت کمتری دارند در نتیجه به واکسیناسیون کمتری احتیاج دارند

 9-برگشت سریع سرمایه : با توجه به اینکه سن بلوغ بلدرچین 35-45 روزگی می باشد در نتیجه می توان گوشت و تخم این پرنده را سریع به بازار عرضه نمود.

 پرندگاني پرطاقت، نيرومند و مقاوم مي باشند و مي توانند در گستره وسيعي از مناطق با آب و هواهاي گوناگون رشد و توليد مثل نمايند که اين توانائي ناشي از قدرت سازگاري بالاي آنها با شرايط گوناگون محيطي مي باشد.

 به طور کلي بلدرچينها پرندگاني پرطاقت، نيرومند و مقاوم مي باشند و مي توانند در گستره وسيعي از مناطق با آب و هواهاي گوناگون رشد و توليد مثل نمايند که اين توانائي ناشي از قدرت سازگاري بالاي آنها با شرايط گوناگون محيطي مي باشد. بلدرچين داراي مقاومت خوبي نسبت به شرايط نامساعد محيطي بوده و در محيطهاي مختلف به راحتي سازگار مي گردند. اين پرندگان سريعاٌ رشد مي کنند بطوريکه سن بلوغ در اين پرندگان پائين بوده و در سن 35 تا 45 روز به بلوغ جنسي مي رسند که در اين هنگام وزن پرنده نر به 140 -120 گرم و ماده ها به 160 – 140 گرم مي رسد. ( وزن پرنده بسته به نوع، نژاد و نوع سيستم پرورش مي تواند متفاوت از اعداد ارائه شده باشد.)

اين پرنده پس از رسيدن به سن بلوغ به مدت حدود 8 تا 12ماه تخمگذاري خواهد کرد که بستگي به نحوه رسيدگي به پرنده را دارد. متوسط تخمگذاري در اين مدت حدود 260 عدد تخم خواهد بود که از اين تعداد حدود 75- 70 درصد به جوجه تبديل خواهند شد. (اين درحالي است كه هر كبك در طول سال حدود 55 تخم ميگذارد)

خواص تخم بلدرچين:

تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذاییبالاتری دارد.یک تخم بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، ولی نسبت به آن دارای 5 برابر فسفر، 5/7 برابر آهن، 6 برابر ویتامین B12و  وتیامین B1 و 15 برابر ویتامین B2 ریبوفلاوین می باشداز این رو آن را بمب ویتامین می نامندتخم بلدرچین به علت نداشتن کلسترول ، قابل مصرف برای تمام افرادی است که مصرف تخم مرغ برایشان منع شده است. تخم بلدرچین به دلیل غنای بالای امگا3 و فسفر در کشور ژاپن به عنوان بخشی از صبحانه دانش آموزان و کودکان محسوب می شود.

نكات مهم :

 * در يك اتاق 12 مترمربعي تعداد 1000 پرنده در قفسهايي به ابعاد 60*100 سانتي متري (هر قفس 40 پرنده) مي توان پرورش داد.

* قفسها بايد به گونه اي طراحي شوند كه دانخوری ها بیرون  قفس تعبیه شده باشد. همچنين سیستم آبخوری قفسها بايد مجهز به نیپل فنجان دار باشد که به طور اتوماتیک پر از آب شود. در این سیستم  نهایت بهداشت رعایت شده است . و از شیوع بیماری جلوگیری می کند. شما با این سیستم آبخوری پیشرفته جلوی 50 % از بیماری هایی که از طریقظرف آب کثیف و مانده منتقل می شود را می گیرید. از مزایای دیگر این سیستم آبخوری این است که هیچگاه زمانی صرف آب دادن به بلدرچینها نمی کنیدبه طور اتوماتیک با مصرف هر قطره آب دوباره فنجان پر میشود.

* در طراحی این قفسها بايد شیبی لحاظ شود که به محض اینکه بلدرچین تخم می گذارد تخمها به داخل جا تخمی مخصوص منتقل شود و مجبور نباشيد در قفس را باز کرده و تخمها را از درون قفس جمع کنید.

* نكته مهم در طراحي اين قفسها اين نكته بايد مدنظر باشد كه فضولات پرندگان به راحتي به بيرون از قفس منتقل شده و جمع آوري راحتي داشته باشد. اين فضولات كود مناسبي براي كشاورزي مي باشند.

* باتوجه به دماي بالاي بدن بلدرچين( 3/42 درجه سانتي گراد) محل پرورش در هيچ يك از فصول نيازي به تجهيزات گرمايشي ندارد، اما نكته اي كه بايد مدنظر قرارگيرد اين است كه محل پرورش حتما” بايد مجهز به تهويه مناسب باشد.

* روزانه هر بلدرچين 30 گرم دان بايد مصرف كند(3مرتبه در روز)

*  تاريخ نگهداري تخم بلدرچين بسته به شرايط نگهداري تا يكماه مي باشد.

* محل نگهداري بلدرچين ها هر 10 روز يكبار بايد نظافت شود.

* قيمت هر بلدرچين آماده تخم گذاري 3000 تومان مي باشد.

 * قيمت هر بسته 12 تايي تخم بلدرچين مبلغ 1300 تومان به فروش مي رسد.

* چون پرورش بلدرچين جزء مشاغل خانگي محسوب مي شود، در منزل مسكوني نيز امكان پرورش وجوددارد.

* با رعايت نكات بهداشتي 90 درصد بلدرچين ها هر روز تخم خواهند گذاشت.

* وزن بلدرچين بالغ نر بين 230 تا 260 گرم و بلدرچين بالغ ماده 240 تا 280 گرم بوده و در انتهاي تخمگذاري كه مي توان از گوشت آن استفاده كرد وزن آنها به 380 گرم و قيمت زنده آنها به 5200 تومان ميرسد.

* محل پرورش بلدرچين در شب بايد تاريك و بدون هيچگونه روشنايي باشد.

* قيمت هركيلو دان بلدرچين 800 تومان مي باشد.

* با 5 ميليون تومان مي توان 1000 قطعه بلدرچين به همراه قفس و سرمايه در گردش(هزينه خوراك) از محل پرورش بلدرچين واقع در دشت بجد خريداري و ماهيانه حداقل 400 هزار تومان درآمد داشت. (با اين شرايط هردانه تخم بلدرچين 50 تومان خريداري مي شود)

49 دیدگاه

 1. سعید

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید که هر قفس 100 عدد بلدرچین چند سانت در چند و ارتفاع چقدر باشد و نهایتن قفس از کجا بگیرم

  • پولساز .نت

   سلام
   به فروشگاه های لوازم مرغداری شهرتون مراجعه کنید اطلاعات کاملی در مورد محصولات مختلف در اختیارتون قرار میدن.

  • علیصادقی

   .سلام شماره تماس لطفا تاتماس بگیرم اس کنید ازبیرجند

 2. شراره

  سلام .درچه استانهای میتوان به صورت انبوه مرغ بلدرچین برای پرورش خریداری کردو قفس ها در چه ابعادی باشند. ممنون از سایته خوبتون .منتظر جوابم

  • ابوالفضل

   سلام بیشتر تهران و اصفهان کار میشه. و ابعاد قفس ها را هم می توان از شرکت های تولید کننده تجهیزات سوال کردو براتون شماره های فروش را ارسال خواهم کرد.

 3. SEPEHR

  روش اصلاح نژاد و تشخیص سن در بلدرچین را لطفا توضیح دهید

 4. محمد

  salam
  باید جاشون گرم باشه؟ استان اصفهان نمایندگی فروش دارد؟

 5. حسن

  سلام تو سالن 20متری عرض 5 متری چند عدد میشه پرورش داد ممنون میشم راهنماییم کنید

 6. سلام

  سلام

  اگر امکانش هست طرخ توجیهی رو دوباره اپلود بکنید

  لینک دانلود مشکل داره

 7. فرج اله بستاوند

  باسلام در مناطق ساحلی شمال وانبار 80متری چه نوع فعالیتی در خصوص بلدرچین یا کبک می توان انجام داد برای شروع کار از کجا باید شروع کرد چقدر سرمایه نیاز دارد بازار فروش درشمال وشهرهای اطراف چگونه است باتشکر

  • بهرام

   بادرود
   آیا بنده میتونم تو یکی از روستاهای چمستان نور که مکان پرورش بلدرچین راهم دارم. بلدرچین پرورش دهم؟ با سرمایه 10 میلیون چند عدد بلدرچین نرو ماده باید داشته باشم. و چند قفس مجهز به سیستم آبیاری خودکارو چه فضائی نیاز دارم. آیا شما میتوانید دراین کاربا بنده شریک شوید؟ چون کارگر نیز نیازدارد. با تشکر…

 8. hojat

  سلام ایا میتوان با سرمایه کم این کار رو شروع کرد

 9. مرتضی

  با سلام
  با توجه به اینکه تخم های بلدرچین رو نمیتوان بدون بسته بندی در بازار عرضه کرد
  برای فروش آن چه باید کرد ؟
  با تشکر

 10. علی اکبر

  عزیزانی که تمایل دارند در زمینه ی پرورش بلدر چین فعالیت نمایند : ضرورت یک بررسی همه جانبه از محل پرورش – تهیه ی جوجه بلدرچین – تهیه ی خوراک – و در نهایت ( که از همه مهمتر است ) بازار فروش ( بویژه فروش تخم در تابستان را به عمل آورند و ترجیحا با افرادی که سابقه ی عملی و تجربی دارند مشورت نماین .

  • سادات

   میشه شماره تماستون رو لطف کنید برای مشاوره و راهنمایی.

  • علیرضا

   سلام علی اکبر خوبید لطف می کنید با من تماس بگیرید هم از تجربیاتتون استفاده کنم هم قسمت شد شراکتی کار کنیم ، شرایط و محل زندگی من بسیار بصرفه است برای این کار

 11. علی اکبر

  مجددا عرض می نمایم که در خصوص پاره ای از موارد پرورش بلدر چین آمادگی دارم که به عزیزان مشاوره بدهم . و در صورت تمایل به صورت شراکتی کار کنم .

  • محمد

   باسلام.شما اهل کدام شهرید؟

  • فرهان

   سلام دوستان کرمانشاه هستم اگر بخام برای زیر زمین دکانم که ابعادش هشت در هشت است قفس بلدرچین بگیرم چه تعداد نیاز دارم وحدود چقدر باید هزینه کنم .

 12. تارا

  سل
  من ساکن تهران هستم و دنبال یک شریک کاری مطلع می گردم . اگر کسی شرایط رو داره با من تماس بگیره .

  • محمد غفوری

   سلام من ساکن تهران هستم
   ضمنا تو اراک هم ی سالن 100 متری و 50 متر انبار با ی خونه 50 متری ساختم آماده مشارکت هستم

  • باقری ابیانه

   سلام . ابیانه هستم از تهران . مس خواستم در مورد شراکت با شما همکاری کنم . منتظر جواب شما هستم

 13. امیر

  سلام.اگه امکانش هس امکانات لازم وسرمایه اون رو برام بفرستید

 14. محمد اروجی

  سلام شرایط پرورش کبک و بلدرچین را در استان کردستان شهرستان سقز ارسال فرمایید زمین یا سالن موردنظر 1500 متر مربع و با استانداردهای نظام مهندسی میباشد با تشکر اروجی

 15. جواد

  سلام من در تهران شرایط نگهداری وسرمایه گذاری بر روی بلدرچین را دارم لطفا تماس بگیرید ممنون

 16. محمد

  سلام به دوستان من در مورد پرورش بلدرچین و کبک یکم اطلاعات دارم اگه خواستین میتونم در اختیارتون بذارم چون خودم الان سالن پرورش دارم رشته تخصصیم هم اینه

  • رضا

   سلام اقا محمد
   منم میخوام یه سالن پرورش بلدرچین راه اندازی کنم ممنون میشم کمکم کنی
   با تشکر

  • علی

   سلام اقا محمد چطور تماس بگیرم باهات

  • farhad

   سلام دوست عزیز در مورد پرورش بلدر چین با من تماس بگیرید

 17. حمید

  سلام از پولسازمتشکرکه این امکان مفیدرا فراهم میکنداگه بشه توضیحاتش باآدرس منظورشرح کامل شروع کارباکمترین سرمایه به همراه مشخصات فنی کامل آن قابل بهره برداری خواهد شد
  درود برشما

 18. mohammad

  خیلی خوبه

 19. بهروز

  سلام لطفا یه مکان فروش در رفسنجان معرفی کنید
  و اینکه ایا امکان اینو داره خودم قفسه رو بسازم؟
  باتشکر

 20. سمیه

  سلام
  میخواستم ببینم با سرمایه 10 میلیون در اصفهان میشه شروع به کار کرد؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 21. پارسا

  با سلام برای پرورش بلدرچین باید قفس باشد در یک اتاق دوازده متری و تهویه مناسب امکان پذیر نیست ممنون

 22. سىد حمىد

  با سلام. ما ىک اتاق براى پرورش بلدرچىن در روستا اماده کرده ولى نىاز به مشاوره و راهنماىى جهت اماده سازى هستىم

 23. سعیده

  سلام
  ما تو روستا زندگی میکنیم و مادر من مرغ و بوقلمون نگه میداره، میخواستم ببینم آیا بلدرچین پرنده حساسیه؟ میشه در کنار این پرنده ها زندگی کنه؟ البته یه اتاق مجزا براشون در نظر می گیرم با تعداد کمتر

  • GREEN EYES

   سلام من درمورد بلدرچين زياد مطالعه كردم و ميدونم كه بلدرچين پرنده ي حساسي نيست و در كنار مرغ و اينجور جانورا نميتونه مشكل ساز باشه ولي رو حساب تجربه اي ك خودم تو اين كار دارم ميدونم ك مرغ بلدرچين رو اذيت ميكنه وهمچنين بلدرچين هم سربه سر مرغ ميذاره.كنار هم نباشند بهتره و در نظر داشته باش كه بلدرچين در ارتفاع 3 متري پرواز ميكنه و بلدرچينت فرار نكنه.

 24. حسامی

  سلام من اتاق۱۲متری دارم لطفا محل خریدوراهنمای پرورش بلدرچین رومعرفی کنید.باتشکرتهران

 25. رضوی

  سلام با تشکر از راهنمایی هایتان من میخواههم پرورش بلدرچین گوشتی رابعنوان یک شغل درحال حاضر که بازنشسته شده ام بصورت انفرادی وبا حجم کم شروع کنم ایا ازنظر اب وهوا که در شیراز هستم مشکلی ندارم واگر کسی را دراین شهرمیشناسید که تجربه این کاررادارد ممنون میشوم که بمن معرفی فرمایید

 26. محمد

  سلام
  من امکانات خوبی نزدیک تهران دارم 6 سالن پرورش جمعا به متراز حدودی 5000 متر و نزدیک به 650 متر انبار
  اگه این کار در ابعاد بزرگ صنعتی بازار مصرف و توجیه اقتصادی خوبی داشته باشه بنده حاضر به مشارکت هستم
  ممنون میشم هر کس اطلاعات کامل در این زمینه داره به من پیام بده

 27. مهدی

  سلام خسته نباشید
  من میخاستم شروع به این کاربکنم امامیخام بدونم نحوه ی بازاریابی وفروشش چطورهست؟
  ممنون میشم اطلاعاتی دراین موردبدین

 28. علی

  به نظر من کار بسیار عالی و جدیدی است که چند سالی در کشور ما رواج دارد به خصوص که گوشت این پرنده نسبت به دیگر گوشتهای سفید نمونه خود بهداشتی تر است.

 29. ابوالفضل

  من هم جاشو دارم هم قفسشو ب نظرتون اگ الان شروع بکنم همون سود دهی رو داره ب خاطر نزدیکی ب پاییز و سردی هوا میگم

 30. زاغی

  از زحمات شما بابت این سایت خوب تشکر می کنم.

 31. حسین

  سلام ممنون ااز سایت خوبیتون
  ایا همه کشتارگاها تو کشور اماده خریداری بلدرچین بالغ هستن یا اینکه تعداد محدودی تو کشور خریدارن؟؟؟؟؟

 32. سروش

  من 3 میلیون دارم و میخواهم بدانم چند عدد با قفس و غذا و کلا همه چی میتوانم بخرم و چقدر سود میکنم

 33. میثم خان

  سلام توروخدا هرکی پیام منو خوتد جواب بده
  من یه ساختمان نیمه کاره دارم و قراره با دوستم داخل بلدرچین پرورش بدیم

  فقط میخوام بدونم پرورش بلدرچین حتما باید داخل قفس باشه یا رو سطح زمینم میشه؟

  جواب لطفا؟

  • محمد

   سلام دوست عزیز . روی زمین هم میشه پرورش داد

 34. هم وطن

  سلام ممنون از مشاوره و راهنمایی شما ببخشید به نظر شما برای پرورش تعداد کم پرنده داخل حیاط خانه و باغچه کوچک 4-5 متری برای مصرف روزانه تخم مرغ خودمان بهتر است بلدرچین پرورش دهیم یا مرغ؟ اگر ممکن راهنمایی کنید چگونه داخل حیاط و باغچه بلدرچین پرورش دهیم؟با تشکر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

تشخیص ربات از کاربر *

x

شاید بپسندید

کسب درآمد از فروش ایده

کسب درآمد از طریق فروش ایده

اگر شما هم از افرادی هستید که خیلی به این موضوع فکر ...